SVENSKA GULDMEDALJÖRER
PARALYMPICS (HANDIKAPP-OS), SOMMAR OCH VINTER
 (Uppdaterat 2017-03-02)

Ladda ner medaljlistan som pdf-fil

1960

Rom, Italien

Sverige deltog ej .
 

     

1964

Tokyo, Japan

Sverige tog en bronsmedalj. Erik Johansson, Göteborg, bågskytte FITA-rond 957p.
 

(Första OS-medaljen) 

1968

Tel Aviv, Israel

Ulla Lindström (Karlsson) C

Bordtennis

Singel

(Första OS-guldet)
 

1972

Heidelberg, Tyskland

Margareta Tufvesson

4

Simning

3x25m, 50m bröst

Tore Nilsson

6

"

3x50m ind. medley, 100m rygg

Lars Löfström

3

Friidrott

Rullstolsslalom
 

1976

Örnsköldsvik, Sverige

Birgitta Sundh (Andersson)

A

Skidor

3x5km, 5km, 10km

Karin Gustavsson

B

"

3x5km, 5km

Astrid Nilsson

B

"

3x5km

Bertil Lundmark

II

"

5km, 10km

1976

Toronto, Canada

Lars Löfström

3

Friidrott

Rullstolsslalom

Rolf Johansson

5

"

100m rullstol

Helene Håkansson

5

"

60m rullstol

Ebbe Berglund

amp

"

Spjut längd, Spjut prec.

Bengt-Gösta Johansson

amp

"

5-kamp

Christer Gillfors

B

"

Höjdhopp

Ann-Britt Andersson (Carlsson)

B

"

Längdhopp

Gert Nilsson

II

Bordtennis

Lag

Bror Hedin

II

"

"

Jörgen Augustsson

C

"

Singel

Bodil Elg

 

Bågskytte

 

Benny Nilsson

 

Bänkpress

 

Göran Eriksson

1B

Simning

25m rygg

Tore Nilsson

5

"

100m bröst, 100m rygg

Frank Skaret

A

"

100m fritt, 100m bröst, 100m rygg

Sixten Berner

B

"

4x100m medley lag, 100m fritt, 100m fjäril, 4x100m medley

Sture Djupenström

A

"

"

Anders Eriksson

B

"

"

Hans Lindström

C

"

4x50m medley lag

Sven Eryd

C

"

"

Nils Ander

C

"

"

John Friesland

D

"

"

1980

Geilo, Norge

Desirée Johansson

5A

Skidor

4x5km, 5km, 10km

Birgitta Sundh (Andersson)

5B

"

4x5km, 5km, 10km

Astrid Nilsson

"

"

4x5km

Marianne Edsfeldt

5B

"

4x5km

1980

Arnhem, Holland

Leif Hedman

1B

Friidrott

60m rullstol

Lars Löfström

3

"

100m rullstol

Raymond Clark

5

"

5-kamp, Kula, Diskus, Spjut

Kerstin Wiksén

5

"

5-kamp

Gösta Karlsson

B

"

Kula

Bertil Swahn

C

"

800m

Jonas Andersson

D

"

800m

Annelie Ahrenstrand

E

Simning

100m rygg, 100m bröst, 100m fritt, 100m fjäril, 4x50m medley

Helen Rönnegard

C+D

"

400m fritt

Eva Lundkvist

C

"

50m bröst

Göran Forsman

C

"

50m bröst

Monika Lundborg

3

"

25m fjäril, 4x25m medley

Kåre Liljedal

1B

"

25m rygg

Lars-Gunnar Andersson

5

"

4x100m medley lag

Tore Nilsson

5

"

4x100m medley lag100m bröst,

Anders Olsson

4

"

4x100m medley lag, 100m fritt

Ulf Svensson

"

"

4x100m medley lag

Petter Fielding

B

"

100m rygg

Jonas Jacobsson

 

Skytte

Gevär stående

Bodil Elg

C

Bågskytte

Dart, lag

Karl-Erik Jonsson

C

"

"

Benny Nilsson

57 kg

Bänkpress

 

Stig Söderberg

85 kg

"

 

Bengt Lindberg

+85 kg

"

 

Arne Karlsson

 

"

 

1984

Innsbruck, Österrike

Gunilla Åhrén

A6/8

Alpint

Specialslalom, storslalom, störtlopp, kombination

Ola Rylander

A2

"

Specialslalom

Lars Lundström

A5/7

"

Specialslalom

Desirée Johansson

B2

Skidor

10km

1984

Stoke Mandeville, England

Jan-Owe Mattsson

1B

Friidrott

200m, 400m, 800m, Marathon

Leif Hedman

1B

"

100m

Mats Laveborn

2

"

Kula, Spjut, Diskus, Femkamp

Ray Clark

5

"

Spjut, Femkamp

Monika Säker (Wetterström)

4

Spjut, 100m, 200m, 400m, 800m, 1.500m

 

Anna-Maria Orvefors

5

Spjut, 200m, 400m

 

Bo Nilsson

 

Skytte

Lag stående

Jan Gadd

"

"

 

Jonas Jacobsson

"

"

 

Kerstin Eriksson

1C

Simning

,25m rygg, 25m fritt

Monica Lundborg (Sinander)

3

25m bröst, 50m bröst, 25m fjäril

 

Gunnar Nilsson

4

"

100m rygg

Anders Olsson

4

"

50m fjäril, 100m fritt, 4x50m medley

Kenneth Holm

1A

Bågskytte

 

Bengt Lindberg

+95 kg

Bänkpress

 

1984

New York, USA

Marie Brask

CP4-5

Bordtennis,

Singel

Jörgen Andersson

CP2

"

Lag, Singel

Olle Hansen

"

"

 

Tommy Gillerås

"

"

 

Thomas Axelsson

CP5

"

Lag, Singel

Peter Kihlman

"

"

 

Urban Andersson

L1

"

Lag, Singel

Börje Johansson

"

"

 

Jan Thulin

 

Bågskytte

Lag, Dubbel FITA-rond

Nikolaj Babkin

"

"

 

Arne Tjernell

"

"

 

Nils-Åke Lindahl

-51 kg

Bänkpress

 

Kurt Henningsson

-75 kg

"

 

Roland Isaksson

-82,5 kg

"

 

Arne Karlsson

-95 kg

"

 

Stanislaw Rogowski

95 kg

"

 

Jonas Öhman

CP6, -75 kg

"

 

Merja Jaarola (Björck)

CP4

Friidrott

100m, 400m, 800m

Pär Boman

CP3

"

60m

Sixten Berner

B2

"

1.500m

Gunnar Thomsson

B2

"

5.000m

Gösta Karlsson

B3

"

Kula

Håkan Eriksson

L3

"

100m, 400m, 800m

Peter Sörensen

L3

"

Kula

Pierre Åxholt

CP5

Skytte

Gevär

Bertil Andreasén

CP4-5

Ridning

Dressyr

Per Frykman

"

"

 

Eva Andersson

B2

Simning

4x100m fritt lag, 50m och 400m fritt

Gabriella Tjernberg

B3

"

4x100m fritt lag, 100m bröst

Magdalena Tjernberg

B1

"

4x100m fritt lag, 400m fritt, 100m och 400m bröst, 100m fjäril

Gunilla Moline

B1

"

4x100m fritt lag

Annelie Österström

L1

"

25m rygg

Annika Ahnell

L2

"

25m fritt, 25m rygg

Annelie Ahrenstrand

A8

"

100m fritt, 100m rygg, 100m fjäril, 200m medley

Lar-Ove Nederman

B1

"

100m bröst

Hans Sjögren

B1

"

100m och 400m fritt, 100m rygg, 200m ind. medley

Per Andersson

B2

"

100m rygg

Anders Eriksson

B2

"

100m och 400m bröst

Sven Eryd

A4

"

100m fritt

1988

Innsbruck, Österrike

Lars Lundström

LW5/7

Alpint

Special slalom

Åke Pettersson

B1

Skidor

30 km

Per-Erik Larsson

LW2

Skidskytte

3x2,5 km

1988

Söul, Syd-Korea

Håkan Eriksson

L2

Friidrott

400m

Lars Löfström

3

"

200m, 1.500m

Mats Laveborn

3

"

Spjut, Kula

Thomas Axelsson

C6

Bordtennis

Dubbel, Singel

Mikael Westling

C6

"

"

Arne Karlsson

-100 kg

Bänkpress

 

Bengt Lindberg

+95 kg

"

 

Cecilia Karlsson

A2

Simning

100m fritt, 100m bröst

Kristina Brokholc

A8

"

100m fritt, 100m bröst

Magdalena Tjernberg (Ryman) B1

"

"

 

100m och 400m fritt. 50m, 100m och 200m bröst. 200m ind. medley 

Gabriella Tjernberg (von Hage) B3

"

"

50m, 100m och 200m bröst 

Marie-Louise Freij

L2

"

50m bröst

Marita Johansson

L2

"

50m och 100m fritt

Jörgen Magner

L3

"

100m och 200m fritt, 50m rygg, 50m fjäril, 200m ind. medley

Mats Einarsson

L6

"

100m och 400m fritt, 100m rygg, 100m fjäril, 200m ind. medley

Lars-Ove Nederman

B1

"

100m och 200m bröst

Per Andersson

B2

"

200m och 400m ind. medley

Anders Lundvall

 

Skytte

 

Jonas Jacobsson

 

"

 

1992

Albertville, Frankrike

Marit Ruth

LW10/11

Alpint

Storslalom, sitski

1992

Barcelona, Spanien

Kristoffer Hulecki

-75 kg

Bänkpress

 

Bengt Lindberg

+100 kg

"

 

Lena-Marie Hagman

S6

Simning

4x50m medley lag, 50m fritt

Outi Hokkanen

S4

"

4x50m medley lag, 100m bröst

Marie-Louise Freij

"

"

 

Anne-Lie Österström (Svensson)

"

"

 

Jonas Jacobsson

 

Skytte

Stående luftgevär, Olympic Match

1992

Madrid, Spanien (klass C)

Magnus Bärtfors

Friidrott

800m, 1500m

Johan Isaksson

"

Längdhopp, Diskus

Katarina Johansson

Simning

200m bröst

Peter Nilsson

"

50m bröst

Patrik Hagström

"

100m och 200m bröst

Roland Norlin

"

50m rygg

1994

Lillehammer, Norge

David Sundström

B1

Alpint,

Super-G

Åsa Bengtsson

B2

"

Slalom

Sven-Eric Carlsson

Kälkhockey

   

Jan Edbom

"

   

Bengt-Arne Johansson

"

   

Bengt-Gösta Johansson

"

   

Rolf Johansson

"

   

Kenth Jonsson

"

   

Göran Karlsson

"

   

Jens Kask

"

   

Mats Nyman

"

   

Leif Wahlstedt

"

   

1996

Atlanta, USA

Per Westerlund

T51

Friidrott

1.500m

Ernst Bolldén

kl 5

Bordtennis

Lag sittande

Jan-Christer Gustavsson

kl 5

"

"

Patrik Högstedt

kl 5

"

"

Jörgen Johansson

kl 5

"

"

Magnus Andrée

kl 8

"

Singel

Petter Edström

S3

Simning

150m medley, 100m fritt

Eila Nilsson

B1

"

50m och 100m fritt

Jonas Jacobsson

SH1

Skytte

Luftgevär 3x40skott 10m,, English match

Thomas Johansson

SH2

"

Luftgevär stående mixed 10m, Luftgevär 3x40m mixed, Luftgevär liggande mixed 10m

1998

Nagano, Japan

Inget guld

 

2000

Sydney, Australien

Johnny Eriksson

kl 6

Bordtennis

Singel

Jonas Jacobsson

SH1

Skytte

Frigevär 3x40skott, Frigevär 50m liggande

Thomas Johansson

SH2

"

Luftgevär 10m liggande, Luftgevär stående

2002, Vinter

Salt Lake City, USA

Inget guld

 

2004, Sommar

Athén, Grekland

Irene Slättengren

Ridning

Ind. dressyr

Kyr

Sandra Eriksson

S4

Simning

50m fjäril

Anders Olsson

S4

"

400m fritt

Jonas Jacobsson

SH1

Skytte

Luftgevär 10m ligg. och 10m stå., Frigevär 3x40skott och 50m ligg.

2006, Vinter

Turin, Italien

Inget guld

 

2008, Sommar

Beijing, Kina

Anders Olsson

S4

Simning

100 m frisim (WR) 1,05. 95
400 m frisim (WR) 4,48.31

Jonas Jacobsson

SH1

Skytte

Luftgevär:
10 meter luftgevär stående med 700,5 poäng, (WR)
frigevär 3x40, mix, totalpoäng: 1264,3 (WR)
Frigevär 50m liggande

2010, Vinter

Vancouver, Canada 12-21 mars 2010

 

INFO: Sverige tog 2 bronsmedaljer rullstolscurling och sprint genom Zebastian Modin

2012, Sommar

London, Stor Britanjen

Anna-Carin Ahlqvist Klass 3 Bordennis Singel

Stefan Olsson
Peter Wikström

 

Rullstols Tennis

Dubbel

Maja Reichard   Simning 100 m Bröstsim Tid: 1.27,98 WR
Jonas Jacobsson SH1 Skytte Luftgevär:
Frigevär 50m liggande
 
2014, Vinter The Sochi Russia  7 - 16 mars  2014 Paralympic Winter Games
Helen Ripa 1,500 m Längdskidor  
 
2016, Sommar Rio de Janeiro  7 - 18 september 2016

Karl Forsman

Klass S 5

Simning

100 m Bröstsim (1,34.27)