Några av guldklubbens profiler


 
Jonas Jacobsson

SKYTTE 13 GULD
1980 Arnhem, Holland
Gevär stående
1984 Stoke Mandeville
Gevär Lag stående
1988 Söul, Syd-Korea
Gevär
1992 Barcelona, Spanien
Gevär
1996 Atlanta USA
Luftgevär 3x40skott,10m, English match
2000 Sydney, Australien
Frigevär 3x40skott, 50m liggande
2004 Aten, Grekland
Luftgevär 10m ligg. och 10m stå.Frigevär 3x40skott och 50m ligg

2008 Beijing
10 meter luftgevär stående med 700,5 poäng, (WR)

frigevär 3x40, mix, totalpoäng: 1264,3 (WR)

Frigevär 50m liggande


MAGDALENA Ryman-Edlund
(Tjernberg)

SIMNING 11 GULD
1984 New York, USA
4x100m fritt lag, 400m fritt, 100m och
400m bröst, 100m fjäril

1988 Söul, Syd-Korea
100m och 400m fritt. 50m, 100m och 200m bröst.
200m ind. medley


BIRGITTA ANDERSSON
(SUNDH)

SKIDOR 6 GULD
1976 Örnsköldsvik
3x5km , 5km, 10km
1980 Geilo, Norge
4x5km, 5km, 10km


Bengt Lindberg

BÄNKPRESS 4 GULD
1980 Arnhem, Holland
+85 KG
1984 Stoke Mandeville, England
+95 KG
1988 Söul, Syd-Korea
+95 KG
1992 Barcelona, Spanien
+100 KG


Thomas Axelsson

BORDTENNIS 4 GULD
1984 New York, USA
Lag, Singel
1988 Söul, Syd-Korea
Dubbel,  Singel


BODIL ELG

BÅGSKYTTE 2 GULD
1976 Toronto, Canada
Individuellt
1980 Arnhem, Holland
Dart lag


IRENE SLÄTTENGREN

RIDNING 2 GULD
2004 Aten, Grekland
Individuell Dressyr, Kyr


KÄLKHOCKY - LAGET

KÄLKHOCKY - LAGET 1 GULD
1994 Lillehammer, Norge

Brons medalj match

Canada-Great Britain 2-0

Guld medalj match

Norge - Sverige 0-1

 

 

Sven-Eric Carlsson 

Kenth Jonsson

Jan Edbom

Göran Karlsson

Bengt-Arne Johansson

Jens Kask

Bengt-Gösta Johansson 

Mats Nyman

Rolf Johansson

Leif Wahlstedt


MONIKA WETTERSTRÖM

FRIIDROTT 5 GULD
1984 Stoke Mandeville, England
100m 200m 400m 800m 1.500m


GUNILLA ÅHRÉN

Alpint 3 GULD
1984 Innsbruck, Österrike
Specialslalom, storslalom,
störtlopp kombination


Arne Karlsson

BÄNKPRESS 3 GULD
1980 Arnhem, Holland
+85 kg
1984 New York, USA
-95 kg
1988 Söul, Syd-Korea
+95 kg


HÅKAN ERIKSSON

FRIIDROTT 4 GULD
1984 New York, USA
100m, 400m, 800m
1988 Söul, Syd-Korea
400m


TORE NILSSON

SIMNING 6 GULD
1972 Heidelberg, Tyskland
3x50m ind. Medley (WR), 100m rygg (WR)
1976 Toronto, Canada
100m bröst (WR), 100m rygg
1980 Arnhem, Holland
4x100m medley lag (WR), 100m bröst (WR)


LARS LÖFSTRÖM

FRIIDROTT 5 GULD
1972 Heidelberg, Tyskland
Rullstolsslalom
1976 Toronto, Canada
Rullstolsslalom
1980 Arnhem, Holland
100m rullstol WR
1988 Söul, Syd-Korea
200m, 1.500m rullstol


ANNELIE FJAESTAD
(AHRENSTRAND)    

SIMNING 9 GULD
1980 Arnhem, Holland
100m rygg, 100m bröst, 100m fritt, 100m fjäril, 4x50m medley
1984 York, USA
100m fritt, 100m rygg, 100m fjäril, 200m medley

Uppdaterad 2011-06-21 TAN

Tillbaka